LUX EVANGELII

Chciałoby się powiedzieć gra, na którą wszyscy czekali!

“Lux Evangelii” to rozbudowana gra ekonomiczno-strategiczna o prostych zasadach oraz niskim poziomie losowości. Gra przenosi nas w rzeczywistość pierwszych wieków Kościoła. Każdy z graczy wciela się w jednego z uczniów Jezusa, a jego zadaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny. Gracze mają jeden cel, ale nie jest to gra kooperacyjna, gracze rywalizują ze sobą, by prześcigać jeden drugiego w tych “dobrych zawodach” (2Tm 4, 7).

“I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!».”
Mk
 16, 15

Nie jest to jednak gra tylko dla wierzący. “Lux Evangelii” to ciekawa rozgrywka i świetna zabawa dla wszystkich, bez względu na wyznawane wartości. Poza tym, może, choć nie musi, stać się okazją do wartościowej rozmowy na temat wiary.

W grze umieściliśmy wiele rzeczywistych elementów, na które składa się skuteczność głoszenia Ewangelii, skupiając się jednocześnie na tym, by gra wyróżniała się ciekawą mechaniką i była grywalna.

Postawiliśmy na to, by w grę grało się dobrze, by bawiła, była różnorodna, a jednocześnie pozwoliła wcielić się w pierwszych uczniów Jezusa i poczuć dynamikę pierwszych wieków Kościoła.

Nad grą “Lux Evangelii”, pracujemy już ponad 2 lata. Jest to wiele godzin rozgrywek, ale także rozmów, konsultacji i nawet, a może przede wszystkim, modlitwy. Zastanawialiśmy się, tworząc grę, co tak naprawdę wpływa na ewangelizację, a co w niej przeszkadza. Oczywiście nie da się wszystkich realnych elementów złożonego procesu ewangelizacji umieścić w grze planszowej, której celem jest przede wszystkim dobra mechanika i grywalność.

Konsultowaliśmy się zarówno z osobami duchownymi, wierzącymi, jak i niewierzącymi, a naszym głównym partnerem rozgrywek była osoba niewierząca, co pozwalało nam spojrzeć z innej perspektywy, niż nasza – wierzących.

Jak wspomnieliśmy, postawiliśmy na to, by w grę grało się dobrze, by bawiła, była różnorodna, a jednocześnie pozwoliła wcielić się w pierwszych uczniów Jezusa i poczuć dynamikę pierwszych wieków Kościoła.

Myślimy, że nam się udało!

Gra “Lux Evangelii” to pudełko wypełnione po brzegi wysokiej jakości elementami.

gra planszowa o ewangelizacji

Gra składa się z rund, które podzielone są na trzy fazy: modlitwy, zasobów i akcji. Faza akcji dzieli się natomiast na tury, podczas których każdy z graczy będzie mógł wykonać jedną z 9 akcji.

Akcje mają na celu dążenie do rozprzestrzeniania się Dobrej Nowiny lub do wzrostu poziomu miłości ucznia Jezusa, w którego wciela się gracz. To miłość jest najważniejsza dla uczniów Jezusa (patrz 1 Kor 13, 13), jej odzwierciedleniem będą zdobyte Punkty Zwycięstwa, które zdecydują o wygranej.

Gra “Lux Evangelii” posiada dwa warianty gry. Wariant podstawowy polecany jest rozpoczynającym graczom, by oswoić się z zasadami i mechaniką. Wariant rozszerzony o karty specjalizacji, urozmaica rozgrywkę i zapewnia regrywalność. Karty specjalizacji wzorowane są na biblijnych postaciach i pozwalają na użycie wielu umiejętności specjalnych. Niektóre ze specjalizacji wymagają całkowitej zmiany strategii, niektóre są mocniejsze przy większej ilości graczy, niektóre przy mniejszej. Całość dostarcza wyśmienitej rozrywki.

co można robić w trakcie gry planszowej

NASZ ZESPÓŁ:

Ramona i Jan Figatowie – Twórcy gry. 

Małżeństwo prowadzące wiele projektów ewangelizacyjnych, w tym kanał na platformie YouTube z ponad 16k subskrypcji. Ich główną wspólną pasją jest Jezus, ale gry planszowe również ich łączą! Ramona robi doktorat na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Janek jest robotykiem, a obecnie rozpoczął studia podyplomowe z teologii duchowości. Ich marzeniem od dawna było stworzenie wciągającej i dobrze zbilansowanej gry planszowej, której tematyką będzie ewangelizacja.

Jakub Cichecki – Ilustracja i projekt graficzny. 

Kuba jest niezależnym artystą cyfrowym i grafikiem. Tworzy ilustracje do gier, prasy i branży reklamowej, a także animacje. Jest nauczycielem rysunku perspektywicznego na Wydziale Grafiki Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania.

Sylwia Sajchta – Konsultacja.

Sylwia jest vlogerką urodową, prowadzi od kilku lat kanał na YouTube o prawie 100k subskrypcji. Angażuje się w kampanie społeczne, jest pasjonatką kuchni wegańskiej, a gry planszowe to wyjątkowo lubiany przez nią sposób spędzania czasu. Podczas tworzenia gry służyła pomocą przy optymalizacji rozgrywki, nie szczędziła krytyki i dostarczała inspiracji do wielu rozwiązań.